Precizna gnojidba datira iz 1990-ih i izvorno je bila usmjerena na metode gnojidbe, vrste i količine primjene koje su bile prilagođene specifičnom okruženju usjeva. Ovo je zahtijevalo od uzgajivača da uzmu u obzir vrstu tla, vremenske uvjete, potrebe usjeva itd. i odrede prilagođeni pristup gnojidi, u usporedbi s prethodno korištenom jedinstvenom preporukom za cijelo polje.
Danas uzgajivači imaju pristup još detaljnijim informacijama o uvjetima tla (fizikalnim, kemijskim i biološkim), klimatskim informacijama (oborina, temperatura, itd.) i potrebama usjeva (biljna hranjiva, kao što su N, P i K) , kao i napredniju tehnologiju i strojeve.
S obzirom na današnje dostupne informacije, precizni alati za gnojidbu mogu se koristiti kao pomoć uzgajivačima u primjeni ne samo pravih vrsta potrebnih hranjiva, već i prave količine u pravo vrijeme.
S obiljem podataka koji se mogu mjeriti u okolišu, raznolikošću usjeva koji se uzgajaju na globalnoj razini i širokim rasponom klimatskih uvjeta s kojima se uzgajivači suočavaju, napredni alati za gnojidbu mogu se koristiti za optimizaciju proizvodnje usjeva. Preciznom prilagodbom primjene gnojiva, ulazni troškovi i ugljični otisak se smanjuju, produktivnost i profit se povećavaju, a to u konačnici štiti i čuva naš ekosustav.
Prednosti precizne gnojidbe
Iako će se pristupi precizne gnojidbe razlikovati ovisno o okolišu i potrebama usjeva, postoje brojne prednosti koje su povezane s njegovom primjenom. Uzgajivači mogu predvidjeti niži ugljični otisak i smanjene ulazne troškove, povećanu produktivnost i profit te ukupno održivije sustave uzgoja, kako lokalno tako i globalno.
Niži ugljični otisak
Prema studiji koju podupire UN, više od trećine globalnih emisija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskom aktivnošću može se pripisati prehrambenom sustavu , počevši od toga kako se hrana proizvodi.
Veliki doprinos ovim emisijama je dušično gnojivo. Primjenom samo one količine dušika koja je potrebna za određeni usjev na određenom polju, uzgajivači mogu učinkovitije primijeniti gnojiva, a možda čak i smanjiti ukupnu količinu. Iako poljoprivreda nije jedina industrija koja igra ulogu u smanjenju
emisija, pristupi temeljeni na podacima mogli bi umanjiti budući negativni učinak.
Smanjeni ulazni troškovi
Jedan od najvećih input troškova za uzgajivače je gnojidba njihovih usjeva, a 2020. i 2021. godine donijele su dramatično povećanje cijena gnojiva , što je rezultiralo još većim financijskim opterećenjem za njih.
Razumijevanje prostorne varijabilnosti polja, njegovih svojstava tla i esencijalnih hranjivih tvari za usjev koji se uzgaja može pomoći poljoprivrednicima da prepoznaju gdje bi moglo biti potrebno manje gnojiva ili postoje li određena vremena kada ga treba primijeniti. Strateškim pristupom primjeni kako bi se neiskorištena ili isprana hranjiva svela na minimum, bit će potrebno kupiti manje gnojiva.
Povećana produktivnost
Svrha gnojidbe usjeva je opskrba usjeva hranjivim tvarima kojih nedostaje u tlu, a neophodnih za rast i razvoj biljke. Svaki usjev ima drugačiji omjer hranjivih tvari koje su potrebne za rast i svako područje zemlje pod usjevima ima drugačiji sastav tla.
Na razine hranjivih tvari u tlu usjeva utječe povijest usjeva, topografija, tip tla, vrijeme itd. Prilagodbom gnojidbe možete učinkovitije ispuniti zahtjeve usjeva i povećati produktivnost ili prinose.
Veći profiti
Kako se tehnologija i tehnike upravljanja nastavljaju poboljšavati, tako se poboljšava i ekonomija precizne poljoprivrede. Povećani prinos i produktivnost zajedno sa smanjenim troškovima inputa mogu rezultirati većim profitom za uzgajivače.
Održivost
Dva ključna pokazatelja učinka ili KPI za procjenu održivosti sustava uzgoja usjeva su ispiranje dušika i ugljični otisak. Dušik je jedan od bitnih makronutrijenata za funkcioniranje biljaka, što ga čini uobičajenim gnojivom za mnoga usjeva.
Do ispiranja dušika dolazi kada količina vode u tlu premaši kapacitet tla za zadržavanje vode, uzrokujući da višak vode i bilo kojeg topivog dušika otječe kroz tlo, čineći ga gotovo beskorisnim za usjeve i štetnim za okoliš.
Ispiranje dušika može kontaminirati vodu za piće i druge vodene površine što utječe na riblje populacije i ukupnu kvalitetu vode. Smanjenjem ispiranja dušika i ugljičnog otiska poljoprivrednih praksi, možemo minimizirati onečišćenje i pomoći ekosustavu da ostane produktivan tijekom vremena.
Najbolja upotreba alata za preciznu gnojidbu
Precizni alati za gnojidbu omogućuju različite količine primjene gnojiva na temelju potreba usjeva za hranjivim tvarima, klimatskog stresa, plodnosti tla i topografije, između ostalih čimbenika. Uz preciznu tehnologiju, odluke se svode na 4 R: pravo mjesto, prava cijena, pravo vrijeme i pravi izvor.
Korištenje GPS-vođene opreme za primjenu gnojidbe za geo-referenciranje točaka primjene gnojidbe pomoći će u izbjegavanju preklapanja i pogrešaka. S odgovarajućom opremom i naprednim alatima za gnojidbu, varijabilne količine gnojiva mogu se lako primijeniti u određeno vrijeme, ovisno o izvoru hranjivih tvari.
Ove upravljačke odluke važne su pojedinačno, ali kombinacija 4 R je ključna. Prikupljanje i analiza podataka specifičnih za poljoprivredu pomoći će uzgajivačima da shvate kako upravljati svojim poljima, ali to je često pravovremeno i zahtijeva posebnu stručnost u agronomiji, agroekologiji i znanosti o tlu. Kako bi pomogao u donošenju ovih vitalnih, ali ponekad i zastrašujućih odluka, Agmatix, globalna tvrtka za agroinformatiku, razvila je softver za pametno gnojivo koji će vam pružiti potrebne informacije.
Agmatixova digitalna rješenja za planiranje gnojidbe
Agmatixov Digital Crop Advisor pametni je softver za gnojivo koji poljoprivrednim stručnjacima daje znanstveno utemeljene rezultate usmjerene na upravljanje ishranom usjeva . Ovaj prilagođeni alat za planiranje gnojidbe jednostavan za korištenje pomaže u generiranju planova optimizacije ishrane usjeva, nadzire ključne pokazatelje uspješnosti održivosti, nudi podršku za sve laboratorijske analize i više.
Naš Digital Crop Advisor može standardizirati mjerenja na terenu i ima dostupnu višejezičnu podršku, što ga čini bitnim alatom za bilo koji globalni istraživački tim. S pristupom bogatoj bazi podataka o različitim usjevima, bitnim hranjivim tvarima za usjeve i podacima o tlu, Agmatix može pomoći u stvaranju najboljeg plana gnojidbe za vaše polje kako biste povećali produktivnost sada iu budućnosti