ZAGREB – Sve učestalija olujna nevremena pokrenula su pitanje o povratku obrane od tuče protugradnim raketama. Raketama se na ledonosne oblake ne djeluje već četiri godine. I dok stručnjaci i znanstvenici tvrde kako rakete nisu učinkovite, poljoprivrednike koji trpe sve veće štete od tuče u to je teško uvjeriti.
Iako voćnjake osigurava i štiti mrežama, svaki put kad zagrmi i zafijuče, Branko strepi od leda. Ugroženi su, kaže, i urod i mreže.
- Stvaraju se vreće leda koje se objese do zemlje i onda jednostvano pod tom težinom lome se i stupovi, pucaju žice, voćnjak se složi na zemlju, pojasnio je za HRT Branko Branković, voćar iz Kruševice.
Kao i većina poljoprivrednika, zagovara povratak obrane od tuče raketama. Jer već četvrtu sezonu na ledonosne se oblake djeluje samo prizemnim generatorima.
- Bolje bi bilo ovo ukinuti nego to raditi. Bez raketa se ne može raditi. Raketa je direktno u oblak pa koliko toliko ona smanjuje štetu, ustvrdio je poljoprivrednik Antun Živković.
- Sedamdesetih, osamdesetih i devedesetih godina mi nismo znali što je tuča. Ako je padala, to je veličine graška možda nekad lješnjaka, prisjetio se Branko.
Kako učinkovito riješiti problem protugradne obrane i spriječiti tuču?
Protugradna obrana
Stručna i znanstvena javnost tvrde drugačije.
- Metoda zasijavanja oblaka kemijskim reagensom srebrovim jodidom neučinkovita je i znanstveno neutemeljena, stoji u priopćenju DHMZ-a.
A naš je zavod jedina meteorološka služba u Europskoj uniji koja ima zakonsku obvezu takvu metodu provoditi. Sve nadzire ministarstvo poljoprivrede koje još ne zna hoće li se prikloniti apelima s terena ili stručnim ocjenama. Odlučit će, kažu, nakon analize.
- Dati određene prijedloge po potrebi kako kroz zakonodavni okvir te organizaciju i rad sustava na terenu, stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.
Proglašena prirodna nepogoda u dijelu Koprivničko-križevačke i Međimurske županije
Štete od tuče
- Nema nikakve svrhe ni za nas nego ni za koga. Ne vrijedi rakete ni uvesti sada izvana jer se nema odakle pucati jer su lansirne postaje praktički neupotrebljive za ovu godinu, pojasnio je proizvođač Nikola Veočić.
Trebalo bi ih obnoviti, što bi bio dodatni trošak. sama obrana od tuče godišnje stoji više od milijun eura. Stoga bi bilo poželjno da se priča o raketama i zakonu koji se djelomično provodi napokon privede kraju. I odluči što je najbolje rješenje za zaštitu ljetine.